Zareklamuj się w Laborant.pl:  Reklama na stronie Reklama w czasopiśmie     Kontakt: info@laborant.pl

Urządzenie na życzenie

Tech-LAB.pl.
Projektowanie i budowa urządzeń laboratoryjnych
strony wersji drukowanej: 46-48




Olbrzymi i dynamiczny rozwój w naukach technicznych powoduje, że na rynku mamy całą gamę urządzeń do wydawałoby się każdego możliwego zastosowania. Producenci prześcigają się we wdrażaniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań jak również zwiększaniu komfortu i wydajności pracy. Od kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku, zmierzający w kierunku tworzenia coraz bardziej uniwersalnej aparatury.

Są jednak sytuacje, szczególnie w badaniach przyrodniczych oraz medycznych, że aby nadążyć za konkurencją, wymagane są ogromne fundusze na sprzęt i akcesoria laboratoryjne. Aby publikować w najlepszych czasopismach lub patentować swoje wynalazki należy być jednak przed konkurencją. Pozostaje więc albo kupić zwykle bardzo drogi sprzęt (tylko dlatego, że nowy!) lub go wytworzyć.

Inny problem stanowi opracowywanie projektów pod klienta zbiorowego przy maksymalnym obniżeniu kosztów produkcji. Polega to zwykle na rezygnacji z drobnych usprawnień, z których skorzystaliby tylko nieliczni, ale za to bardzo usprawniłoby to ich pracę.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi polska firma Tech-LAB.pl. Podejmuje się ona spełniania potrzeb najbardziej wymagających klientów.

To użytkownik końcowy decyduje, co jest potrzebne

Stworzenie urządzenia, które będzie dobrze spełniało określone zadanie wymaga ścisłej współpracy pomysłodawcy z projektantem. Nikt, lepiej niż użytkownik, nie będzie potrafił określić, czego będzie wymagał od finalnego produktu. Na podstawie zakładanej funkcjonalności należy wypracować rozwiązanie, które w sposób najlepszy i możliwie najbardziej ekonomiczny spełni oczekiwania. Warto zaznaczyć, że od pomysłodawcy nie jest wymagana żadna wiedza techniczna, a jedynie wskazanie procesu/czynności którą chce zmienić lub zautomatyzować.

Szybciej wytworzyć niż kupić gotowe?

Większość projektów udaje się firmie zrealizować w ciągu 3-6 tygodni. To często krótszy okres oczekiwania niż sprowadzenie gotowego urządzenia od producenta.

Poufność

Wycena usług jest bezpłatna i niezobowiązująca. Zarówno w realizowanych jak i nierealizowanych projektach zapewnione jest 100% poufności, aby nikt niepowołany nie przejął myśli technologicznej. Firma współpracuje z rzecznikiem patentowym, który jest w stanie ocenić element nowości rozwiązań. Możliwe też jest zlecenie przeprowadzenia badania czystości patentowej w przypadku projektów mających podlegać ochronie.

Projektowanie od A do Z

Spróbujmy prześledzić, jak wygląda proces powstawania nowego urządzenia. Po uzgodnieniu wszystkich założeń projektowych opracowywane są rozwiązania Następnie sporządzany jest projekt i wizualizacja w programach typu CAD. Na tym etapie można jeszcze wprowadzać poprawki, jak również wychwycić zdecydowaną większość możliwych trudności. Po akceptacji projektu zostaje on podzielony na odpowiednie sekcje i jest równolegle realizowany w różnych działach Firmy. W zależności od stopnia skomplikowania zlecenia opracowywana jest część mechaniczna, elektroniczna i programistyczna. Końcowym etapem jest montaż całości urządzenia oraz testy i certyfikacja.


Etap 1. Spotkanie osobiste lub ewentulanie przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej, celem ustalenia założeń projektowych.


Etap 2. Tworzenie projektu i wizualizacja w programach typu CAD. Na tym etapie możliwe jest wprowadzenie poprawek.


Etap 3. Tworzenie prototypu urządzenia i/lub potowego produktu.

Rys. 1. Etapy wytworzenia nowej aparatury laboratoryjnej w firmie Tech-LAB.pl.


Firma jest samowystarczalna w zakresie prac ślusarskich, tworzenia konstrukcji mechanicznych a nawet szpachlowania czy w końcu finalnego malowania proszkowego. W zakresie prac elektronicznych możliwe jest też zlecenie projektowanie obwodów drukowanych czy kompleksowej obsługi sterowników.

Każdy może zostać projektantem

Oferta współtworzenia adresowana jest dla każdego, komu zależy na usprawnieniu pracy lub wykonania czynności nie możliwych do przeprowadzenia w klasycznym laboratorium. Do współpracy zapraszamy również osoby mające pomysł na maszynę którą chcieliby wprowadzić na rynek, a nie posiadają wystarczającego zaplecza technicznego do wykonania takiej realizacji.

Prototypowanie 3D

Nie wszystkie elementy da się uzyskać dzięki standardowej obróbce mechanicznej, takiej jak np. toczenie lub frezowanie. Projekt czasami wymaga uzyskania bardzo złożonych kształtów która są możliwe do uzyskania techniką termoformowania lub formowania wtryskowego. Są to techniki za drogie do wykonywania jednostkowych egzemplarzy. W tym przypadku w sukurs przychodzi nam drukowanie 3D. Pozwala nam ono na wykonywania fizycznych modeli na bazie projektów cyfrowych. Sam proces polega na nadrukowywaniu tworzywa sztucznego tworzącego warstwy budowanego elementu (odpowiednik atramentu w klasycznej drukarce). W zależności od użytej techniki drukowania możemy używać różnych tworzyw sztucznych (a nawet proszków metali) uzyskując modele o różnych właściwościach fizycznych i odporności chemicznej. Przy właściwym zaprojektowaniu elementu jest on w pełni funkcjonalny.



Rys. 2. Profesjonalna frezarka.


Programowanie i automatyzacja maszyn

Duża wiedza w zakresie programowalnych sterowników logicznych umożliwia modyfikację praktycznie większości urządzeń bądź automatyzację maszyn z różnych dziedzin. Firma podejmuje się modernizacji urządzeń starszego typu ze sterowaniem analogowym czy przystosowywanie sprzętu do nietypowych zastosowań.

Tech-LAB.pl
ul. Bysewska 26B, Gdańsk 80-298
tel. 887 522 366
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.tech-lab.pl

© 2020 Laborant.pl
Real time web analytics, Heat map tracking